Novipro kabelvinda med stativ. Trumma i metall, silverfärgad. Med 4 st jordade uttag med lock och överbelastningsskydd. För utomhusbruk, IP44. Kabellängd: 25m RDOE-kabel (H07RN-F 3G1.5mm2) med anti twist funktion, vilket innebär att de fyra vägguttagen inte snurrar med, när kabeln dras in eller ut . PET säker. Har kabelstyrning som underlättar upprullning av kabel.
Novipro kabelvinda med extra förstärkt stativ. Trumma i metall, silverfärgad. Med 4 st jordade uttag med lock och överbelastningsskydd. För utomhusbruk, IP44. Anti twist funktion, vilket innebär att de fyra vägguttagen inte snurrar med, när RDOE-kabeln dras in eller ut . PET säker. Har kabelstyrning som underlättar upprullning av kabel.
Oförlorbara anslutningsskruvar med självlyftande överfall, låsbart sidohandtag. Gängade utbrytbara hål för ledningsinföring upp och ned. Enligt SS 4280605 IEC 947-3.
Uttagscentral utformad i slagtålig och temperaturstabil ABS-plast samt självstängande skyddslock av glasklar polykarbonat. Centralen utförs med SEMKO godkända produkter samt utförs enl. IEC 60439:4 1980 och uppfyller kraven i Elsäk-FS 1999:5.
Motorkabel med Titanex H07RN-F robusta gummikabel. Framtagen med hänsyn till flexibilitet och böjlighet i kyla. Monterad med slagtåliga, oljebeständiga uttagsdon. Självstängande lock. Godkänd för utomhusbruk. Lämplig för verkstad industri och byggarbetsplatser mm.
Ergonomiskt utformade vindor är kompakta och lätta att använda. Med smarta funktioner som LED-indikationer och ergonomiska handtag är de enkla att hantera vid transport, användning och upprullning. Kabelrullar har optimerats för att ge maximal komfort när du utför ansträngande el- och renoveringsprojekt. Tillverkade i enlighet med EN61242-standard och har därmed en extra hög hållbarhet. De avancerade och professionella modellerna är dessutom slagtåliga och certifierade i enlighet med IK08.